קורס משיט 21

מפרשית, היא סירה קטנה יחסית, אשר שטה בכוח הרוח. על סירה זו, ישנו מפרש, אשר משמש להנעת הסירה וניצול של כוח הרוח. על מנת להשיט מפרשית, יש לעבור קורס משיט 21. מי שאוהב את הים ועדיין אינו מעוניין להוציא סכומים גבוהים, יכול להתחיל את התחביב שלו באמצעות השתתפות בבית ספר לשייט, אשר מציע קורס משיט 21. בזמנו, כל האוניות היו בעלות מפרשים, היות והמנועים הומצאו במאות האחרונות, אך היום, יש אנשים ששטים במפרשית במיוחד בפעילות ספורט ונופש. יש לציין כי חשוב לבחון את הרוח ומזג האוויר, היות וגובה גבוה של גלים, לא מאפשר שייט עם מפרשית. למשל כובה גלים של מטר, יכול להיות סביר ולא יפגמו בחוויה של השייט או של מי שמשיט את המפרשית. כאשר נרשמים אל קורס משיט 21, לומדים תיאוריה ושיעורים מעשיים.

 

אין מדובר על קורס ארוך, כי אם קורס משיט 21 , הוא בן כמה מפגשים שאינו אורך זמן רב, בניגוד לקורס של משיטי יאכטה. המשיט מכוון את המפרשים בזווית הנכונה לכיוון הרוח עד להגעה ליעד ותוך ניצול נכון של הרוח. בגלל שתחום השייט החל להתפתח די מהר בישראל, ישנם בתי ספר לשייט שמציעים קורסים שונים של דרגות משיט, כאשר ביניהם קורס משיט 21. הקורס עצמו, כולל נושאים רבים שחופפים לרישיונות שייט אחרים כגון מטאורולוגיה, סימון באמצעות דגלים, הרת חופי הארץ, מפה ימית ועוד. יש לדעת כי במסגרת קורס משיט 21, יילמדו נושאים נוספים כגון: השפעות המפרשים על ציר הסיבוב ועוד. ישנן מפרשיות הפועלות גם על מנוע וישנן כאלה שמגיעות ל-7 מ’ ועד ל-14 מ’. לרוב המנוע יותאם לגודל המפרשית או משקלה. למשל מנוע גדול וחזק יותר, יתאים לדגמים גדולים של מפרשיות.

 

להכיר אנשים שאוהבים ים כמוכם במסגרת קרס משיט 21

אנשים שאוהבים ים ונרשמים אל קורס משיט 21, מכירים אנשים שאוהבים גם את הים ומוצאים חברים חדשים שיש להם אהבה משותפת. בקורס זה, התלמידים לומדים כיצד תרום את הכוח לטובת השטת המפרשית. לרוב, מדובר על 4 מפגשים, כאשר בהם נלמדים יסודות השייט, הזרמים, שושנת הרוחות, מצבי מצוקה והיחלצות ועוד. בוגרי קורס משיט 21,יוכלו להיות מנוים במועדון השייט, או לשכור סירת מפרש ולצאת לים עם קבוצה או באופן עצמאי.במשך מפגשי קורס משיט 21, ילמדו פעולות חשובות, כגון פעולת הצוות כאשר המפרשית מתהפכת וכן, את כל הלימוד העיוני שנלמד בכיתה התלמידים יתרגלו בשיעורים מעשיים בים. רבים ממסיימי הקורס, כבר חושבים על קורסים מתקדמים יותר שיהיה להם קל ללמוד אותם, לאחר שעברו בהצלחה קורס משיט 21.

 

אילו בחינות עליכם לעבור על מנת לקבל רישיון משיט 21?

כמו בכל קורס משיט, יש לעבור בחינה עיונית ובחינה מעשית למי שמעוניין ללמוד קורס משיט 21. בחינת החומר העיוני, תתבצע בשתי בחינות נפרדות של מנהל הספנות, כאשר הבחינה הראשונה תכלול נושאים שונים הקשורים להשטת מפרשיות והתנהגות בים. הבחינה השנייה, תהיה בנושאים כגון הניווט הימי. התלמידים יעברו בחינה מעשית על המפרשית והנבחנים יצטרכו להפגין שליטה מלאה על המפרשית, על צוות חותרים ביציאה וירידה מהחוף, גישה לאדם שנמצא במצוקה בים ועוד. בנוסף, הנבחנים ייבחנו בעל פה בנושאים של תקנות וחוקי הדרך בים.יש לציין, כי הגיל המינימלי לקבל רישיון משיט 21, הוא 16 שנים, יש להמציא אישור רפואי. המבחנים לאחר לימודי קורס משיט 21, כוללים: מבחן ימאות ב, מבחן עיוני למשיט מפרשית (משיט 21), מבחן עיוני בניווט חופי, מבחן מעשי בפיקוד על מפרשית

 

מדובר על קורס משיט 21, אשר כולל הדרכה נכונה על מפרשית ורכישה של ניסיון מעשי. קורס משיט 21, אינו דומה לקורס של סקיפרים מסוג משיט 30 או משיט 60. בכל בית ספר לשייט ישנה תכנית לימודים ובמיוחד תכנית הדרכה בים עצמו. בקורס תהיינה כמה הפלגות בים ומדובר בקורס מרתק ומעניין שיפתח לרבים את האופקים. בקורס ילמדו התלמידים כיצד להניף מפרש ראשי את הטכניקה כיצד להניף את המפרש כאשר המפרשית שטה מול הרוח, כך שהמפרש לא יתמלא באוויר והלחץ עליו יקשה על העלתו. למשל, כאשר החרטום של המפרשית מול הרוח, המפרשים מתנפנפים ואין לחץ עליהם.ישנם יתרונות רבים בלימודי קורס משיט 21, כאשר הבולט בהם הוא האפשרות להיות מנוי במועדון השייט, מה שלא מצריך מהתלמידים לרכוש מפרשית שעולה לא זול, לתחזק אותה וכדומה. מדובר על אלפים רבים בכל שנה ותלמידים שעברו קורס משיט 21 בהצלחה, יוכלו לשכור במחיר אטרקטיבי כמנויי מועדון השייט מפרשית.

 

מדוע יש ללמוד ולקבל רישיון על סירת מפרש?

בגלל שמדובר בכיוון המפרשים ושליטה מלאה עליהם, זווית הרוח, מתיישרת עם נקודת הכניסה של המפרש. המהירות יכולה להיות גבוהה. זו הסיבה, כי יש ללמוד את כל הדרכים להשטת סירת מפרש, באמצעות קורס משיט 21. יש ללמוד הרבה חומר עיוני באופן עצמאי, להשתתף בשיעורים מעשיים והקורס למעשה הוא די קצר. היתרונות של לימודי קורס משיט 21, הוא שהקורס  מעניק לתלמידים ידע  בסיסי בימאות,כך שאם התלמידים יהיו מעוניינים להתקדם הלאה ללימודי סקיפר ברמות השונות, יהיה להם קל יותר ללמוד. המהירות של סירת מפרש במים, מוגבלת בהתנגדות בגלל גרירת הגוף במים. יש לציין, כי נקודת המפרש משפיעה באופן מכריע על הכוח הרוחבי. הכוונה היא שככל שהמפרשית מצביעה גבוה יותר על הרוח שמגיעה תחת המפרש, כך הכוח הרוחבי יהיה חזק יותר. יש לדעת ואת זה לומדים במסגרת קורס משיט21, שלסירות מפרש, יש זכות קדימה על פני שאר סירות הפנאי, היות ולסירות מפרש, יכולות התמרון מוגבלות יותר מאשר סירות בעלות מנוע, על מנת למנוע התנגשויות..

 

ישנם הבדלים מהותיים בין יאכטות לסירות מפרש. אחד מההבדלים הבולטים הם:  שסירות קטנות יותר, כגון מפרשית יכולות לשוט במים רגועים כגון נמלים רדודים, אגמים או נהרות. לעומת זאת יאכטה, יכולה להפליג במים עמוקים ולהתמודד בים סוער. היאכטות מתאימות לשייט ארוך יותר מאשר סירות מפרש.

 

אז איך בוחרים נכון בית ספר לשייט שמציע קורס משיט 21?

בגלל שקיימים הרבה בתי ספר לשייט במרינות הפזורות ברחבי הארץ, תוכלו להתחיל בבחירה הנכונה, באמצעות השוואות. לא רק השוואות מחיר של קורס משיט 21, כי אם האיכות של בית הספר לשייט, המדריכים שיש להם רקע ימי מרשים, חוות הדעת של התלמידים ועוד. תוכלו לבקש שיעור ניסיון, כך שכל בית ספר לשייט יענה לבקשתכם וכך תוכלו להתרשם מרמת הלימוד ולהחליט, באיזה בית ספר לשייט תירשמו. עם הזמן, תעשירו את הידע שלכם בנוגע לסירות מפרש, תוכלו להרגיש שתם מעוניינים להתקדם הלאה וללמוד להיות סקיפרים.תוכלו להירשם במרינה הקרובה אליכם, מה שיקל עליכם את ההגעה אל קורס משיט 21, אך חשוב לבחון את המוניטין של ביה"ס לשייט. שימו לב שאתם אכן נמצאים בידיים טובות, כך שאם תהיו מעוניינים להתקדם הלאה, וזה לרוב מה שתמיד קורה, תוכלו לסמוך על הרמה הגבוהה של ביה"ס לשייט שלמדתם באמצעותו קורס משיט 21 ועברתם אותו בהצלחה. המבחנים נעשים על פי הסילבוס באגודות הימיות כאשר קיבלו היתר ממנהל הספנות. ההשטה מתבצעת תחת פיקוח אחראי בטיחות.

כתיבת תגובה